نگهداری کامپیوتر

تعمیرکامپیوتر


نگهداری کامپیوتر،کامپیوتر در دسته وسایل الکترونیکی قرار دارد و از قطعات مختلف تشکیل شده است. آشنایی با نوع نگهداری و روش استفاده از این سیستم به صورت عمومی احتیاج می باشد. این آگاهی می تواند باعث پایین آمدن سرگردانی افراد در زمان استفاده از کامپیوتر شود.

توجه به برخی از نکات معمولی در نگهداری کامپیوتریا سرویس کامپیوتر در محل و منزل شما می تواند از هدر رفتن وقت و همچنین هزینه اضافه جلوگیری کند و باعث شود تا کامپیوتر شما همواره در بهترین شرایط و کارکرد مناسب حفظ شود.

توجه دوره ای به صورت منظم به روش های تعمیر کامپیوتر و نگهداری کامپیوتر از نظر سخت افزار و از نظر نرم افزار این سیستم، کمک بسیاری در جهت استفاده بهینه از دستگاه شما می باشد. در ادامه به برخی نکات نگهداری از کامپیوتر و همچنین آشنایی با برخی از مشکلات در زمینه نرم افزاری و سخت افزاری سیستم کامپیوتر اشاره خواهیم داش

نگهداری کامپیوتر

نگهداری کامپیوتر

 

بررسی ویندوز کامپیوتر

برخی مواقع، هنگام بالا آمدن ویندوز سیستم، سرعت پایینی را شاهد هستیم که با رعایت برخی از نکات می توان در رفع این مشکل تاثیر بسزایی گذاشت. در صورت مشاهده سرعت پایین ویندوز سیستم در زمان شروع استفاده، به قسمت استارت آپ ویندوز بروید و  برنامه هایی که در زمان بالا آمدن ویندوز فعال می شوند را مورد بررسی قرار دهید. غیر فعال کردن برنامه های اضافی که مورد استفاده نیستند، تاثیر زیادی در سرعت راه اندازی ویندوز کامپیوتر دارد.

از موارد دیگر سرعت پایین کامپیوتر فضای پر قسمت هارد کامپیوتر می باشد. برای آنکه کامپیوتر شما دارای کارکرد مناسب باشد و از کیفیت عملکرد آن راضی باشید، باید فضای هارد سیستم خود را تا ۲۵ درصد خالی نگه دارید. برای دسترسی به این فضا باید مطالب و فایل های غیر ضروری را پاک کنید.

استفاده از مرورگر کامپیوتر

استفاده از مرورگر های مناسب، باعث می شود تا نصب برنامه های غیرکاربردی بر روی سیستم خود نداشته باشید و از مصرف اضافه اینترنت جلوگیری می کند. مورد دیگر اینکه سرعت جستجو در اینترنت نیز بالا می رود.

توجه به نکات نرم‌افزاری

به روز رسانی ویندوز و نرم افزار های مورد استفاده با آپدیت جدید می تواند در عملکرد مناسب کامپیوتر شما تاثیر گذار باشد. اینکار باعث می شود تا اطلاعات به روز و امکانات مناسب در خصوص برنامه های نصب شده دریافت کنید. استفاده از برنامه پشتیبان در خصوص ویندوز و اطلاعات موجود در کامپیوتر که دارای اهمیت می باشد، امری ضروری است.

حذف برنامه های غیرکاربردی

یکی از نکات مهم که باعث می شود فضای مناسب در کامپیوتر ایجاد شود و قدرت بهره وری و سرعت بالایی را مشاهده کنید، حذف برنامه ها و همچنین نرم افزار های است که مورد استفاده قرار نمی گیرند و فقط فضای اضافه اشغال کرده اند.

تمیز کردن قسمت داخلی کامپیوتر

از آنجایی که دستگاه کامپیوتر دارای سیستم پیچیده ای می باشد، نگهداری و سرویس کامپیوترنکته قابل توجهی می باشد. باید توجه داشت که این کار باید توسط افراد ماهر در زمینه سرویس کامپیوتر صورت گیرد.

اما رعایت برخی نکات برای حفظ و نگهداری این سیستم پیچیده و حساس نیاز می باشد، که انجام این نکات باعث می شود تا عمر و دوام استفاده از این دستگاه بالا رود و از صرف هزینه های بالا و اضافی جلوگیری کند.

قطعات و وسایل به کار رفته در سیستم کامپیوتر، دارای حساسیت بالایی می باشد و همچنین گران قیمت هستند. این سیستم در مقابل دمای بالا دارای  واکنش می باشد و به دستگاه آسیب وارد می کند. وجود گرد و غبار در سیستم داخلی دستگاه می تواند بروز برخی مشکلات را ایجاد کند.

برای اینکه دستگاه دچار آسیب های جدی نشود، باید هر چند وقت یک بار گرد و غبار داخلی سیستم را تمیز کنید. ابزارهایی نیز برای خارج کردن گردو غبار و هر گونه آلودگی از سیستم وجود دارد که می توانید با تهیه آنها و کاربرد صحیح مورد استفاده قرار دهید. برای خنک نگه داشتن سیستم کامپیوتری خود نیز بررسی فن دستگاه بسیار دارای اهمیت میباشد.

استفاده از آنتی‌ویروس در کامپیوتر

یکی از دلایل پایین آمدن سرعت سیستم کامپیوتر، ویروس ها می باشند. این ویروس های کامپیوتری در بیشتر مواقع مشکلات جدی برای فایل های موجود در سیستم ایجاد می کنند.

 برای حفظ اطلاعات و نگهداری کامپیوتر باید قبل از اجرا و نصب برنامه های دیگر، نصب آنتی ویروس به روز شده بر روی دستگاه انجام شود.

 استفاده از آنتی ویروس باید با توجه به نوع ورژن کامپیوتر باشد تا در مقابل حمله ویروس های اینترنتی به خوبی محافظت و نگهداری از سیستم را انجام دهد.

رم و یا حافظه دستگاه کامپیوتر چک شود

یکی از نکات مهم و قابل اهمیت در نگهداری کامپیوتر ، حافظه و یا رم دستگاه می باشد. در صورت مشاهده  قفل شدن ناگهانی ویندوز و یا اینکه ویندوز به راحتی بالا نیامد، می توان گفت رم دستگاه دچار مشکل شده است و باید برای تعویض رم و یا ارتقاء حافظه دستگاه اقدام شود.

البته بسیار حائز اهمیت می باشد که باید این کار توسط افراد متخصص و مهارت دیده در زمینه سرویس کامپیوتر انجام شود. اما اگر شما آگاهی نسبت به این دستگاه دارید ارتقاء رم و یا اضافه کردن حافظه به سیستم کامپیوتری خود کار دشواری نمی باشد.

بررسی هارد کامپیوتر

در صورت مشاهده هنگ کردن سیستم کامپیوتر در زمان نصب برنامه ها و همچنین نرم افزارها، می توان گفت در هارد کامپیوتر ایراد وجود دارد و هارد دچار خرابی شده است. در اینصورت برای تعویض هارد درایو باید اقدام شود.

پاور دستگاه بررسی شود

در صورتی که دستگاه کامپیوتر شما به راحتی روشن نمی شود و یا استفاده از دکمه پاور در جهت راه اندازی سیستم کامپیوتر شما به خوبی عمل نمی کند، باید گفت که پاور دستگاه دارای ایراد می باشد و برای تعویض باید اقدام شود.  نکته قابل توصیه اینکه، در زمان خرید این سیستم برخی نکات دقت بیشتری داشته باشید از جمله دکمه پاور کامپیوتر.

کارت گرافیک مورد بررسی قرار گیرد

یکی دیگر از روش های نگهداری کامپیوتر چنانچه صفحه نمایشگر مانیتور کامپیوتر در زمان استفاده و یا مشاهده فیلم، ثابت می شود و یا  رنگ صفحه نمایش، دارای بهم ریختگی می شود، باید گفت که کارت گرافیک سیستم دارای ایراد و خرابی شده است.  برای رفع این مشکل، مراجعه به سرویسکار کامپیوتر لازم می باشد. چرا که کارت گرافیک سیستم کامپیوتر شما دچار خرابی شده است و باید توسط افراد متخصص برطرف شود.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *